Krótki przegląd internetowych troli

Ogólna charakterystyka troli

Trol (Homo Trolus) wyodrębnił  jako osobny gatunek stosunkowo niedawno. Jego protoplastą jest Człowiek Internetu (Homo Interneticus, znany również jako Człowiek Forumowy). Jest to specyficzny gatunek, żerujący całą dobę, rozdzielny płciowo. Można zauważyć, że – podobnie jak u  modliszek – samice charakteryzują się zwiększoną agresją. Samce jednak nie ustępują im znacznie.

Trole zazwyczaj bytują w pojedynkę, natomiast często łączą się w stada podczas polowania. Są to drapieżniki, które wykazują szereg szczególnych umiejętności łowieckich, takich jak na przykład działanie specjalnych hormonów : lakus empaticus (w ułamku sekundy blokujący ośrodek empatii w mózgu) czy cognitus immunitas (wyłączający funkcje poznawcze odpowiedzialne za nabywanie nowej wiedzy).

Naturalnym środowiskiem występowania Homo Trolusa są bagna forów internetowych. Trole są wszystkożerne, jednak ich ulubione pożywienie to:  młode mamy, celebryci oraz mityczni „uchodźcy zabierający pracę rodakom”. Z racji specyfiki bloga przyjrzę się bliżej osobnikom żerującym na tej pierwszej grupie.

Systematyka troli żerujących na matkach

Systematyka dzieli te trole na dwa podgatunki: matki i niematki (w zakres tych ostatnich wchodzą głównie kobiety w wieku przedrozrodczym oraz mężczyźni w wieku przed i porozrodczym). Przyjrzyjmy się podgatunkom oraz ich ulubionym technikom polowania.

Matki (Homo Trolus Mater Materes Sukos)

Najczęstszą grupą są Matki Totalne (Homo Trolus Mater Materes Sukos Totalus). Żerują na forach w poszukiwaniu innych osobników gatunku, którzy choćby jednym słowem przyznali się do słabości. Wszelkie wypowiedzi o trudnościach macierzyńskich lub zapytania o sposoby na ułatwienie jakiegokolwiek jego aspektu sprawiają, że Matki Totalne rzucają się na ofiarę niczym piranie. Dla Matek Totalnych jedynym liczącym się macierzyństwem jest macierzyństwo… totalne. Zero półśrodków. Matkuj i morda w ciup. Ulubiona technika: oranie do gołej ziemi.

Równie rozpowszechniona grupa to Matka Troskliwa (Homo Trolus Mater Materes Sukos Sugestivos), która zatruwa ofiarę fałszywą troską i paraliżującymi sugestiami – nie proszonymi, dodajmy. Zazwyczaj rozkłada polowanie na kilka rat, większość ataków rozpoczynając od frazy „a próbowałaś…?” LUB kończąc frazą „biedne te dzieci”.

Kolejna: Matka Geniusza (Homo Trolus Mater Materes Sukos Geniales) – moje ulubione przypadki. Ma kilka taktyk polowania. Najpopularniejsza to niekontrolowane zarzucanie wszystkich deklarowanymi umiejętnościami swojego „niuniusia”, „dzieciątka”, „maluszka”, zazwyczaj kolosalnie wykraczającymi poza wszelkie wskazówki rozwojowe.

Inna taktyka: pozorne narzekanie. Matka Geniusza wyszukuje ofiary z problemami po czym troluje chwaląc się odwrotnym zachowaniem swojego dziecka. W ramach większego pognębienia… udaje, że wcale nie chwali, tylko narzeka. Albo wymyśla jakiś inny powód do udawanego narzekania. Grunt, to się pochwalić, że ma lepiej (czytaj: jest lepszą matką) i jeszcze na dodatek wcale się z tego nie cieszy. W tej taktyce ostatecznym narzędziem zagłady jest – mniej lub bardziej zakamuflowana – dobra rada.

W niektórych rejonach internetu można również spotkać Matkę Zafiksowaną (Homo Trolus Mater Materes Sukos Fiksatus) tak bardzo skupioną na jakimś temacie – karmienie piersią, noszenie w chuście, spanie z dzieckiem, poród naturalny czy też szczepienia – że zieje ogniem piekielnym na każdego, kto przyzna się do innego postępowania. Takie Trole najchętniej atakują z zaskoczenia – uczepiając się jednego zdania spośród posta w kompletnie innym temacie.

Niematki (Homo Trolus Chujawiedzus)

Ten podgatunek obfituje w niezwykle ciekawe osobniki. Przytoczę zaledwie kilka.

Hejter postpolity (Homo Trolus Chujawiedzus Hejterus Generalus) cechuje się krótkimi, wulgarnymi komentarzami zazwyczaj nie związanymi z tematem. Im większa generalizacja, tym skuteczniejsze polowanie.

Szczególną odmianą powyższego trola jest Hejter Utylizator (Homo Trolus Chujawiedzus Hejterus Terminus), który szczodrze feruje rozwiązaniami ostatecznymi.

Trol Historyczny (Homo Trolus Chujawiedzus Kiedyśbyłolepiejes) – bardzo ciekawy przypadek, którego metody polowania można rozpoznać dzięki odniesieniom do własnej przeszłości, w której to „było lepiej”. Cechuje się deklarowanym wysokim szacunkiem do swoich własnych rodziców, którzy nigdy nie mieli takich problemów jak obecne matki. To znaczy, bynajmniej hejter NIE PAMIĘTA aby mieli oni takie problemy. Jest to argument ostateczny bezsprzecznie potwierdzający nieudolność dzisiejszych matek. Przepraszam, maDek.

 

Trol Organizator – Optymalizator (Homo Trolus Chujawiedzus Ordinatius). Jako osoba nie posiadająca dzieci zawsze najlepiej wie, jak należy organizować życie, kiedy się je posiada. Zawsze gotów do oceny, z kilkoma światłymi wskazówkami w pogotowiu.

I na koniec – Trol Poszukiwacz Sensu (Homo Trolus Chujawiedzus Investigus). Łatwo go pomylić z Hejterem, jednak  tych osobników cechuje zawsze jakiś rodzaj filozoficznej zadumy i egzystencjalnego niepokoju. Zazwyczaj posługują się formą pytania retorycznego.

 

Oczywiście powyższa charakterystyka nie wyczerpuje tematu. Jeśli ktoś z was chciałby dodać jakiś szczególnie miły jego sercu typ trola, serdecznie zapraszam w komentarzach.

 

***

Jeśli cię to zainteresowało, to koniecznie zajrzyj też do mojej infografiki o dobrodoradzaczach tutaj🙂

Zapraszam do mnie na FB oraz na Insta.

I do grupy rodziców bez spiny, gdzie można mieć własne zdanie i się mylić też można.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *